מהמרפסת אל החוף: האם יש עדיין מחירים שפויים לדירות על שפת הים?

מהמרפסת אל החוף: האם יש עדיין מחירים שפויים לדירות על שפת הים?

בעוד פחות מעשור לא ישארו קרקעות לבנייה על חופיה של ישראל. איפה עוד אפשר למצוא דירות על הים? בכמה קפצו המחירים של הפרוייקטים בנה האחרונה? ומי הקהל שרוכש את הדירות הללו

מי לא היה רוצה להתעורר כל בוקר ולפתוח את הקפה הראשון במרפסת עם נוף ראשון לים? בישראל יש קו אווירי של 65 ק”מ – רצועת משמעותית ומבוקשת באזור המרכז, ההולכת ונעלמת. באזורים אלה, כמעט ולא נותרו עתודות קרקע לבנייה למגורים, השכונות האחרונות נבנות עכשיו, ועל פי מומחים- בעוד כעשור כבר לא יישארו קרקעות שניתן לבנות עליהן שכונות מגורים.

מיעוט הפרויקטים הנבנים כעת גם מעלה את המחירים בצורה דרסטית. אם ניקח לדוגמא את שכונת עיר ימים בנתניה שממוקמת ליד החוף, מחיר ממוצע למ"ר עלה בשנה האחרונה (בין הרבעון הראשון של 2021 לרבעון הראשון של 2022) בכ-18 אחוזים ואילו מחיר ממוצע למ"ר בנתניה בכלל עלה באותה תקופה בשיעור נמוך יותר של 11 אחוזים.

בשכונת בת גלים בחיפה, שממוקמת ממש על החוף, יכולתם עד לפני שנה למצוא דירות ב- 18,600 שקלים למטר. ברבעון הראשון של 2022 המחירים כבר קפצו ל- 21,400 שקלים למטר: עלייה בכ-15 אחוזים. מחירי הדירות הממוצעים למ"ר בכלל העיר עלו בכ-7 אחוזים באותה תקופה. גם באשקלון המצב דומה: בתחילת 2021 עמדו הדירות בשכונת אפרידר על 12,500 שקלים למטר, וקפצו בשנה האחרונה ב- 12 אחוזים ל- 14,000 שקלים למטר.

"בישראל יש 190 ק"מ של חופי ים (לא כולל אילת). לכאורה מדובר ברצועת חוף ארוכה אך בפועל חלק גדול ממנו אינו נגיש לציבור בשל מתקני תשתית, מחנות צבא וכו'" , מסבירה איילת ניצן סמנכ"לית השיווק של יד2. "נוף לים יכול להשביח את הנכס בעשרות אחוזים רק אם מדובר בדירה עם גזרת נוף רחבה לים, בפרויקט שנמצא בקו ראשון לים, כלומר במרחק של עד 300 מטר מהים".

על פי נתונים של יד 2,לא בכל השכונות שממוקמות לאורך החוף השינוי הוא דו ספרתי: בשכונת פארק הים שממוקמת בבת ים, הייתה קפיצה של 9 אחוזים בין הרבעון הראשון של שנת 2021 לרבעון הראשון של שנת 2022. בשכונת אור ים שבאור עקיבא הייתה בתקופה שבין רבעון שלישי של 2021 לרבעון ראשון של 2022 קפיצה של 6 אחוזים ואילו בפארק הים (נוף הטיילת) בנתניה הייתה קפיצה של 4 אחוזים באותה התקופה.

המגמה החדשה: מצמצמי דיור

קרקעות בהן נבנות דירות שטרם יצאו לשיווק כבר הפכו לשמות החמים בענף הנדל"ן וביניהן ניתן למצוא את שדה דב וחוף התכלת. ההערכות למחירי הדירות בשכונות הללו מתחילים מ-45,000 שקלים למ"ר וצפוי להניח שהמחירים הללו ימשיכו לטפס, זאת על רקע עליית מחירי הדיור ביותר מ-15 אחוזים, כפי שפורסם בשבוע האחרון על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

תמהיל הרוכשים בשכונות הללו גם הוא משקף מגמה מדאיגה. כך למשל, חברת אזורים אשר תחל בקרוב לשווק דירות בשכונת פארק הים בנתניה, וכבר היום משווקת דירות בפארק הים בבת ים, מזהה מגמה של משקיעים ברכישת דירות עם נוף לים, בשכונות החוף האחרונות שנותרו במרכז.

"אנחנו רואים היום משקיעים רבים שמגיעים כבר בשלב הפריסייל ,ורוכשים דירות בשכונות שנבנות כעת על חוף הים, מתוך הבנה שזהו משאב מבוקש שהולך ונגמר בישראל", אומר גיל גורביץ', סמנכ"ל שיווק באזורים.

מנגד נרשמת תופעה מעניינת אחרת: מצמצמי דיור.  "למרות שתושבי חוץ כבר שנים רוכשים דירות אלו למטרות נופש או עלייה, הגידול המשמעותי הוא בקרב מצמצמי דיור ישראלים שמכרו דירות גדולות בערים במעגלים רחוקים יותר מהים כמו: ירושלים, רחובות, כפר סבא ועוד, ועכשיו רוכשים דירות 3-5 חד באותן שכונות חוף מבלי שיצטרכו להכניס יד לכיס", הוא אומר.

איפה עוד יש מחירים שפויים?

אם מתרחקים מעט מאזור המרכז, ניתן לרכוש דירות עם קו ראשון לים בטווח מחירים של 20,000-23,000. כך למשל, פרויקט שנבנה כעת 100 מטר מהים הוא "טורקיז" של חברת גשם החזקות בג'אסר א-זרקא. לאחרונה התקבל היתר בנייה לפרויקט ובעקבותיו, צפויה החברה להתחיל בבנייה בימים הקרובים.

הפרויקט נבנה במסגרת שכונה חדשה שעתידה לכלול 520 דירות ו-200 חדרי נופש. מיקום השכונה הוא ברצועה לא מפותחת ממערב לג'אסר, כאשר מצפון לשכונה נמצאת שמורת הטבע נחל תנינים, ממזרחה ג'אסר א-זרקא וממערבה הים. בסמוך למתחם ומדרום לו נמצא חוף גולשים מוכרז ובמקום בית ספר לגלישה.

פרויקט  נוסף ומעניין נמצא באזור אשקלון. "פרויקט בריזה" של חברת אפגד בשכונת אפרידר מציע דירות בטווח מחירים של 1.8 מיליון שקלים לדירות 3 חדרים והחל מ 2.75 מיליון שקלים לדירות 5 חדרים, במרחק של 150 מטר מהים.

השכונה הינה מהשכונות הוותיקות בעיר, הגובלת ממערבה בחוף הים של אשקלון ולכן נחשבת כאטרקטיבית ויוקרתית. למרות העובדה שרובה המכריע בנוי ומאוכלס בתים פרטיים לצד בנייני מגורים נמוכים וגבוהים, היא המשיכה להתפתח גם בשנים האחרונות עם בנייתן של מאות יחידות דיור. שלב הבניה האחרון בשכונה, החל בשנה האחרונה עם כ-300 יחידות למגורים. נתון זה הופך את הרכישה למגורים ולהשקעה לאטרקטיביים במיוחד, שכן מדובר בבניה האחרונה בהחלט שתהיה לאורך קו החוף של העיר.

"קהל הרוכשים מגוון וכולל בעיקר זוגות בגיל מתקדם המגיעים מחוץ לעיר, אשר חלמו תמיד לגור על הים וכעת הגיעה ההזדמנות", מספרת יעל דקל הניג , סמנכ"ל שיווק חברת אפגד. "בשל הביקושים הגבוהים למגורים בקרבה לים, לצד עתודות קרקע שהולכות ואוזלות ומיעוט בפרויקטים חדשים שיוצאים לדרך, ניתן לומר שיש כאן הזדמנות שלא תחזור לרכוש דירות על הים במחיר שעדיין נגיש לרוב האוכלוסייה".

דילוג לתוכן