כמה עולה היתר בניה?

היתר הוא רשיון. כלומר, ברגע שאנו רוצים לשנות אלמנט כלשהו בנכס, טרם הבירור על עלות היתר בנייה, נדרש הרשיון שמופק על ידי וועדה מקומית לתכנון ובניה או רשות הרישוי. זה רלוונטי לבניין רב קומות בכפר שמריהו, דירות בכרמיאל, מחסן בקרית שמונה או אפילו יחידת דיור באשקלון. במדינתנו, צריך לקבל רישיון מהמדינה כאשר מעוניינים לבנות או לשנות מבנים קיימים.

מהו התהליך להוצאת היתר בניה?

לא כל שינוי דורש רישיון. ישנם שינויים קטנים שייחסך מכם תשלום עלות היתר בניה. אך, ישנם שינויים משמעותיים כמו שינוי בניין או דירה או הריסת מבנה או אפילו תוספת של חנייה או פרגולה סביר שצריכים קודם את היתר הבניה. מעבר לכך, שעדיף קודם לתכנן את השינוי הרצוי ורק לאחר מכן לפנות אל הוועדה מקומית או רשות רישוי לאישור.

נשמע פשוט, אך זה לא בדיוק כך. מדובר על תהליך מורכב, לעיתים ארוך מאוד והוא בעל מספר שלבים. עליכם לקבל מידע מקיף אודות המבנה או השטח אותו רוצים לשנות. זהו מידע שיאפשר לתכנן תכנית נכונה, בטיחותית ומדוייקת. זהו הליך שיכול להמשך אפילו חצי שנה עד לקבלת המידע המלא.

בשלב הבא, תצטרכו להגיש טופס בקשה להיתר. לשם כך, תצטרכו לוודא שיש לכם את כל המסמכים הנדרשים ותכניות הבנייה המפורטות כדי שלא יתבזבז זמן על השלמת מסמכים נוספים. תצטרכו לתאר עד הפרט הקטן מה הולך לקרות בפרוייקט.  מחומרי הבניין ועד לעיצוב, מהמידות השונות של המרחבים ועד אישורי בעלות ואישורי בנייה שונים. תצטרכו את עזרתו של בעל מקצוע מוסמך לשלב הזה. כמובן, יהיה גם צורך לשלם מקדמה לאגרת הבנייה.

אם וכאשר אושרה בקשתכם והוחלט כי היא עומדת בתקנות ובדרישות, או שהיא אושרה עם התאמות מתאימות לתקנות המקומיות תקבלו את הרשיון המיוחל. או אז תצטרכו להשלים את הפרש עלות היתר בניה ששילמתם בתחילת התהליך ולשלם את ההאגרה והיטל ההשבחה. היתר זה תקף לשלוש שנים.

חשוב להתאזר בסבלנות היות ששלב בחינת הבקשה ואישורה הוא שלב שיכול להמשך אפילו שנה. הדבר כמובן תלוי בתוכן הבקשה, במסמכים המצורפים ובמורכבות השינוי הנדרש.

אופן התשלום להוצאת היתר בניה

השאלה לגבי עלות היתר בניה היא שאלה לגיטימית לחלוטין. כזו שתאפשר הערכות מראש ותאפשר תכנון מחושב ונכון אל עבר העתיד. אך, תשובתה אינה מוחלטת. ניתן לבצע מחקר באתרים ממשלתיים או באתרים העוסקים במידע כמו ’מחיר למשתכן הרשמה, 'אתרי אדריכלים' או אפילו 'עמידר'. התשובה תהיה אחת שהעלות משתנה בהתאם לצרכים שעולים מתוך היתר הבניה. ישנם התשלומים לבעלי המקצוע השונים. אלו המתכננים את הבניה ואלו המאשרים את הבנייה. העלויות משתנות בהתאם לבעל המקצוע ולהיקף עבודתו. נוכל להוסיף על כך גם את האגרה והמסים השונים המתווספים לתהליך. בהערכה גסה, ניתן להעריך את עלות ההיתר בכמה אלפי שקלים.

נושא

תוכן הפניה

הריני מאשר/ת קבלת חומר פרסומי מ"גשם החזקות" בדוא"ל ו/או SMS וכיוצ"ב.

שם מלא*

דוא״ל*

טלפון נייד*

כתובת

חדשות נוספות